EfectFit

Chudnutie - Aeróbny tréning

Z aeróbneho typu tréningu môžu najviac vyťažiť seniori a ľudia s vyššou nadváhou, pre ktorých môže byť intervalový a intenzívny silový tréning zničujúci. Pre ľudí s vyššou nadváhou (20 kg nadváhy a viac) je lepšie začať s týmto typom tréningu. Keď zhodia nejaké to kilečko, odľahčia tlak na kĺby spôsobený nadváhou a neskôr môžu začať s náročnejšími, zároveň aj efektívnejšími tréningovými metódami ako intenzívny intervalový tréning či náročnejší silový tréning. Pri aeróbnom tréningu je veľkým pomocníkom napríklad bicykel, orbitrek, chôdza do kopca alebo ľahký beh. Intenzitu zaťaženia si môžete odvodiť jednoducho, hoci nepôjde o absolútne presnú metódu, skôr orientačnú. Najprv si vypočítate maximálnu srdcovú frekvenciu: 220 – vek. Z čísla, ktoré vám vyšlo, vypočítate 60-70% a dostanete číslo srdcovej frekvencie, okolo ktorej by ste sa mali pohybovať v časovom intervale 30-45 minút. Takúto aktivitu môžete vykonávať aj každý deň, optimálne 3-5 krát do týždňa.

K výhodám aeróbneho tréningu zaraďujeme zlepšenie kardiovaskulárneho systému, celkový prospech pre zdravie a aktívnu regeneráciu pre športovcov. Nevýhodou však je, že pri aeróbnom tréningu nad 1 hodinu dochádza k vysokému vyplavovaniu stresového hormónu kortizolu, čo má za následok úbytok svalovej hmoty, ukladanie tuku a zníženie bazálneho metabolizmu. Okrem toho sa nezameriava na formovanie ani spevnenie postavy. Teda nastáva úplný opak toho, o čo sa snažíme.

Príklad tréningu:

Srdcová frekvencia 220-40 = 180 , 60-70% = 108-126 SF

Bicykel 45 minút v rozpätí 108-126 SF

Prvý
tréning

Martin stavia tréningový proces na základe cieľov a individuálnych možností klienta. Medzi ciele, ktoré spolu napĺňajú, spadá napr. chudnutie, formovanie postavy, zlepšenie kondície a držania tela. Rovnako je vyhľadávaný aj klientmi, ktorých trápia bolesti chrbta, krčnej chrbtice alebo majú skoliózu, scheuermannovu chorobu a chcú športovať bez obmedzení.

Vzdelanie: FTVŠ - kondičné trénerstvo

Úvodná konzultácia zdarma

0905 339 959 info@efectfit.sk