EfectFit

Tiché nebezpečenstvo zvané "hypermobilita"

Mnohí z nás už párkrát obdivovali ohybnosť gymnastov alebo jogínov v náročných ásanách a polohách. Mamičky by o tom vedeli taktiež povedať svoje pri sledovaní svojich malých ratolestí, ktoré sa v istom veku svojou ohybnosťou podobajú špičkovým baletkám.

Ale kedy je mobilita kĺbov zdravá a prospešná a kedy sa už stáva nebezpečným nepriateľom, ktorý ohrozuje vaše kĺby a šľachy?

Či je vaša mobilita zdravá vám na základe niekoľkých základných testov pomôže určiť vyštudovaný fyzioterapuet.

Zdravou ju nazývame preto, pretože istý pohyb v kĺboch podporuje správny odvod metabolitov, zlepšuje hyperémiu a taktiež tvorbu synovie. Udržuje sa pevnosť a pružnosť šliach spojená s optimálne natiahnutými a posilnenými svalmi. Celé telo je pevné, stabilné a ohybné.

Zlou mobilitou – tzv. hypermobilitou nazývame stav, kedy je kĺb veľmi laxný (voľný). Počas stoja si napríklad môžeme všimnúť neprirodzene prepnuté kolená, voľné kĺbiky na prstoch a v horšom prípade môže dochádzať až k opätovným subluxáciam a luxáciam (vykĺbeniam).

Okrem vykĺbení hrozí aj deformácia kĺbov, vzniká impingement syndróm, syndróm nestabilného kolena, hernie, protrúzie, kompenzačné blokády a iné.

Čo sa s tým dá robiť?
Ak sa vám hypermobilita potvrdí, nezúfajte. Je to liečiteľný stav, ktorý nie je nutné riešiť medikamentami ani operatívne. Liečba je volená konzervatívne, pohybom. Počas cvičenia sa nepodporujú krajné, čiže hypermobilné polohy, ale kladie sa dôraz na spevnenie a zastabilizovanie tela. Kĺby sú nastavované počas cvikov do presných východiskových polôh a celé cvičenie prebieha v pomalšom tempe.

Vhodnými metódami sú napríklad prvky z DNS, ACT, core cviky, silový tréning a mnoho iných metód, ktoré vám fyzioterapeut po dôkladnom zvážení "ušije na mieru". Strach o ohybnosť mať nemusíte. Jediné, čo stratíte, bude vaša bolesť a vaše telo sa vám časom poďakuje príjemným pocitom z každodenného pohybu.

Prvý
tréning

Lepšie si raz zacvičiť
ako to stokrát odložiť

Prvý tréning s osobným trénerom je u nás zadarmo a bez záväzkov. Prihláste sa naň prostredníctvom formuláru, telefonicky na 0905 339 959 alebo emailom na info@efectfit.sk. Čas a termín úvodného tréningu zladíme tak, aby vyhovoval obom stranám. Tešíme sa na vás! » Čítaj viac o úvodnom tréningu. «

Komunikovať s Vami bude

Monika

0905 339 959 info@efectfit.sk po - pia 9:00-17:00