Blog o masážnom valčeku BLACKROLL®, modernej pomôcke vo fitness. Na čo slúži, čo s ním docielime a ako ho správne používať vysvetľuje osobný tréner.
V poslednej dobe sa čím ďalej tým častejšie stretávame vo fitnesscentrách s penovým valcom – foam roller-om. Nám však nie je úplne jasné, aká je jeho presná výhoda, prečo sa stáva stále populárnejším, aké partie a ako si ich treba rollovať alebo koľko času tým máme stráviť.
V preklade anglickej skratky SMR(self-myofascial release) to znamená samo-svalové a fasciálne uvoľnenie, resp. druh automasáže. Uvoľnenie sa týka svalov a fasciálneho tkaniva alebo kombinácie oboch.
Fascie sú siete spojivového tkaniva obopínajúce celé telo, každú kosť, sval, každý orgán. Tiahnu sa od hlavy až k päte, spredu aj zozadu, z povrchu do hĺbky. Majú ochrannú a podpornú funkciu.
Nielen svaly, ale aj fascie ovplyvňujú držanie tela a samotný stav svalov.
Fascie odľahčujú preťaženie a stres svalov. Tým, že sú mäkké, krehké a na seba nalepené, sú náchylnejšie k zraneniu.
Myofasciálne uvoľnenie (MR) je v podstate presne cielená nápravná masáž na uvoľnenie svalového a spojivového systému. Cieľom je v prvom rade obnoviť cestou neuromuskulárnych a mechanických reflexov rovnováhu a podporiť tak prirodzené fyziologické funkcie.
Okrem foam rollera (penového valca) sa na tieto účely niekedy používajú aj reflexné loptičky, lakrosová loptička, tenisová loptička, duoball- hlavne na svaly, kam sa rollerom efektívne nedostaneme, napr. medzilopatkové svaly.
Strečing je takisto veľmi dôležitý, no ten nedokáže vyriešiť problémy so spazmami ("svalový uzol"), ktoré sa vo svaloch vytvárajú. Strečing uvoľní zdravé svalové vlákna, no na odstránenie spazmov je potrebná práve taká technika, ktorá vyvíja tlak na postihnuté miesto, čo zabezpečuje aj foam roller.
Stačí 30-60 sekúnd na jednu svalovú partiu, ak však ide o problémové miesto kľudne aj 2 minúty. Začiatky rollovania bývajú bolestivé. Ale nejde samozrejme o žiaden test tolerancie bolesti- práveže pritvrdé rollovanie môže mať opačný efekt tzn. aktiváciu parasympatického systému (utlmujúceho). Je potrebné kontrolovať silu tlaku, rollovať sval v smere priebehu svalových vlákien a používať foam roller iba na svaly a šľachy, nie na kĺby alebo kosti.
Má či nemá zmysel začať chodiť v lete do fitness centra? Sú naozaj také prázdne? Prečítajte si náš nový článok a posúďte sami.
prečítať viacNávšteva fitnes centra po prvýkrát môže byť stresujúca, ale tento článok vám poskytuje osvedčené rady, ako prekonať obavy a cítiť sa pohodlne vo fitnes centre. Zistite, ako zvládnuť svoju prvú návštevu fitnes centra s istotou a sebavedomím.
prečítať viacŠpecializovaný cvičebný a tréningový plán pre ľudí s nadváhou vo fitness centrách EfectFit. V spolupráci so SAV – Biomedicínske centrum, výživovým poradcom a mentálnym koučom počas 12 týždňov.
prečítať viacPrvý tréning s osobným trénerom je u nás zadarmo a bez záväzkov. Prihláste sa naň prostredníctvom formuláru, telefonicky na 0905 339 959, emailom na info@efectfit.sk alebo cez WhatsApp. Čas a termín úvodného tréningu zladíme tak, aby vyhovoval obom stranám.
Viac info o úvodnom tréningu nájdete tu »