EfectFit
Články od trénerov a fyzioterapeutov

Kliky a drepy
Správne prevedenie a časté chyby

Pri klikoch a akomkoľvek inom cvičení je držanie tela základ. Pri každom type kľukov je telo vystreté a pevné. Veľa cvičencov robí chybu v tom, že nemajú dostatok sily na to, aby zvládli klasický klik, no aj tak ho robia. Veľa krát je rozumnejšie vrátiť sa o krok späť a cvik si zľahčiť natoľko, aby sme zvládli spraviť aspoň 10 - 15 opakovaní v správnom nastavení jednotlivých segmentov teľa.

Správne nastavenie pri klasickom kliku:

 1. Začiatok pohybu - telo je vystreté, panva podsadená, dlane sú pod ramenami a v hornej pozícii tlačíme lopatky od seba.
 2. Pokračovanie pohybu - lakte držím ± nad dlaňami a tlačím ich dozadu, celé telo sa hýbe v jednej línii, snažíme sa dostať hrudníkom až na zem.

Najväčšie chyby pri kliku:

 • Príliš skoré zaraďovanie náročnejších variant do tréningu
 • V hornej pozícii nemajú ľudia prepnuté lakte a lopatky odtlačené od seba
 • Vysadený (vypučený zadok)
 • Nespevnené brucho
 • Tlačenie hlavy k zemi

Ďalší základný pohybový vzor a obľúbený "domáci" cvik je drep. Ako ho teda robiť správne? Na to, aby ste zvládli a správne vykonali drep, potrebujeme mať dobré rozsahy a dobrú stabilitu vo viacerých segmentoch tela. Pravdupovediac, toto by chcelo možno samostatný článok prípadne celú knihu... Avšak, skúsme si to v skratke zhrnúť:

 • Chodidlá sú celé na podlahe (pozor na dvíhanie päty)
 • Klenby na chodidlách (nesmú sa nám prepadávať)
 • Kolená - mali by byť nad chodidlami, pozor na padanie kolien smerom dnu ku sebe
 • Rovný chrbát - ideme len do hĺbky, pokiaľ vydržíme mať chrbticu v správnom nastavení (najčastejšia chyba je, že sa nám zaoblí spodný chrbát)
 • Pevné brucho
 • Ramená v správnom nastavení (tak aby nám nepadali moc dopredu)

Najlepšie je však samozrejme každý takýto pohybový vzor prekonzultovať s odborníkom, ktorý vám povie ako na to. Každý sme totižto iný a preto nie pre všetkých platia rovnaké pravidlá a prístup.

Páčil sa vám článok?

Spoznajte nás osobne! Prečítajte si ďalšie »

Prvý
tréning

Vyplňte jednoduchý formulár
Prvý krok k vášmu cieľu len za 20 sekúnd

Prvý tréning s osobným trénerom je u nás zadarmo a bez záväzkov. Prihláste sa naň prostredníctvom formuláru, telefonicky na 0905 339 959 alebo emailom na info@efectfit.sk. Čas a termín úvodného tréningu zladíme tak, aby vyhovoval obom stranám. Tešíme sa na vás! Viac info o úvodnom tréningu nájdete tu »

Filip
Komunikovať s Vami bude

Filip

0905 339 959 info@efectfit.sk po - pia 9:00-17:00
Veronika, 29 rokov
"Dlhšie som uvažovala, či vyplním formulár a čo sa stane potom. Asi o tri hodinky mi však zavolala veľmi príjemná slečna, všetko vysvetlila a už dva roky cvičím v EfectFite."
(Nezáväzná prihláška)

Privátne fitko

Obmedzená kapacita cvičiacich.

Bez viazanosti či zmlúv

Platíte, len keď cvičíte.