EfectFit

Bolesti krčnej chrbtice - mechanická diagnostika vol.1

Bolesti krčnej chrbtice sú jedným z najčastejších dôvodov návštevy lekára, fyzioterapeuta a pracovnej neschopnosti. Ich vznik môže byť spôsobený nevhodnou polohou hlavy, násilným pohybom alebo môžu vzniknúť a rovnako zaniknúť bez zjavnej príčiny. Potiaže vychádzajúce z krčnej chrbtice môžu byť vnímané v mieste bolesti- za krkom a medzi lopatkami. Taktiež môžu byť prenesené ako bolesti hlavy, ramenného pletenca, predlaktia či ruky. Bolesti krčnej chrbtice môžu byť sprevádzané aj s inými neurogénymi príznakmi ako sú slabosť, závrate, nespavosť apod.

Rizikovými faktormi pre vznik problémov v krčnej chrbtici je najmä statické a sedavé zamestnanie, predchádzajúce ataky a poranenia, psychické vyťaženie. Častejšie sa vyskytujú u žien ako u mužov. Pre porozumenie variability týchto symptómov je nutné poznať časť mechanizmu bolesti a jej vzniku.

Problémy môžu byť z hľadiska bolesti chemického a mechanického charakteru.

Chemická bolesť je väčšinou konštantná prítomná prvých pár dní po zranení. Je súčasťou zápalovej reakcie ktorá je nevyhnutná pre regeneráciu tkaniva. Každý pohyb je bolestivý a dôležitý je pokoj. Vhodné je aj podanie protizápalových liekov z kategórie NSA na tlmenie zápalovej reakcie a bolesti.

Mechanická bolesť môže byť prítomná bez reálneho poškodenia tkaniva. Je produktom nadmerného mechanického zaťaženia zdravého tkaniva alebo normálneho zaťaženia oslabených, nedohojených tkanív. Po odstránení zaťaženia sa bolesť stráca. Ak by bolo ale zaťaženie príliš veľké, dlhé nad možnosti elasticity tkaniva, došlo by k jeho poraneniu a opäť k zápalovej reakcii. Pre pochopenie je uvedený jednoduchý príklad.

Pre ilustráciu si skúste ohnúť prst dozadu, dokým ucítite pnutie. Ak budete držať prst dlhšie v tejto polohe začnete cítiť bolesť, ktorá sa bude stupňovať, až dokým prst nepovolíte. Ak by ste prst nepovolili došlo by k poraneniu tkanív, čo by Vám následne spôsobovalo bolesť aj v pokoji . Ak by ste v tom pokračovali aj naďalej, tak bolesť neodznie a nenastane proces hojenia. Ak preťažíme väzy v chrbtici alebo inom kĺbe udeje sa to isté.

Ak je bolesť krčnej chrbtice mechanického charakteru, je vhodná pre fyzioterapiu a cvičenie. Pre správne zhojenie mäkkých tkanív je dôležité tkanivo postupne a adekvátne zaťažovať, aby došlo k pevnému a hladkému spojeniu kolagénových vláken.

Ak potrebujete odbornú pomoc, neváhajte osloviť našich fyzioterapeutov.

Prvý
tréning

Lepšie si raz zacvičiť
ako to stokrát odložiť

Prvý tréning s osobným trénerom je u nás zadarmo a bez záväzkov. Prihláste sa naň prostredníctvom formuláru, telefonicky na 0905 339 959 alebo emailom na info@efectfit.sk. Čas a termín úvodného tréningu zladíme tak, aby vyhovoval obom stranám. Tešíme sa na vás! » Čítaj viac o úvodnom tréningu. «

Komunikovať s Vami bude

Monika

0905 339 959 info@efectfit.sk po - pia 9:00-17:00