Bolesti chrbta a pohybového aparátu

Moderná doba a spôsob života sú determinantom pre rôzne bolesti pohybového aparátu, najčastejšie chrbta. Neustále sedenie v kancelárii, aute a pred počítačom dlhodobo vplýva negatívne na náš pohybový aparát, tzn. skracovanie a oslabovanie určitých svalových partií. Pohybový aparát, ľudské telo človeka, sa tak stáva nefunkčným. Inými slovami rozličné svalové partie nefungujú tak, ako by ideálne mali. Či už chrbát, rameno alebo bedrový kĺb tak strácajú svoju „oporu“ a postupne sa ničia, čo v konečnom dôsledku vyúsťuje v bolesť. V tom momente je vhodné vyhľadať fyzioterapeuta začať s rehabilitačnými cvičeniami.

Bolesti chrbta mávajú rôzne príčiny. medzi najbežnejšie z nich patrí vysunutá platnička, ktorá je v dnešnej dobe už bežným problémom. Nesprávnym zaťažovaním chrbtice sa platnička môže pritlačiť stavcami a postupne sa vysúva. Pacienti pociťujú bolesti krížov vystreľujúce do jednej dolnej končatiny často až k prstom. Správnym cvikmi na chrbát môže fyzioterapeut vyskočenej platničke resp. iným problémom či už predchádzať alebo riešiť.

Najčastejšími diagnózami spájanými s ochoreniami resp. bolesťami pohybového aparátu sú osteoartróza, degeneratívne zmeny, zápalové ochorenia a postraumatické stavy. Tieto diagnózy najčastejšie vychádzajú zo zobrazovacích vyšetrení a klinických testov. Štúdie však dokazujú, že degeneratívne zmeny sa vo veľkej miere nachádzajú aj u ľudí, ktorí žiadne problémy nemajú a naopak, u pacientov ktorí problémy majú, sa degeneratívne zmeny môžu nachádzat v minimálnom rozsahu.

Na tréningoch vám fyzioterapeut rovnako ukáže, ako sa vhodne pohybovať a správať pri bežných aktivitách, aby sme bolesti minimalizovali, a tak podporovali efektivitu cvičenia. Taktiež vám fyzioterapeut odporučí jednoduché cvičenia na doma, aby ste účinnosť rehabilitácie ešte zvýšili.

Vhodnou metodikou cvičení, rehabilitácie je napr. SM system, DNS alebo McKenzie MDT.

Neváhajte nás kontaktovať a doprajte si luxus, ktorý zdravý chrbát, koleno či rameno už v dnešnej dobe predstavujú.

blog