Skolióza, držanie tela u detí a mládeži

Chybné držanie tela, skolióza a ploché nohy sú žiaľ veľmi častá kombinácia u detí aj dospelých. U detí a mládeži je obzvlášť dôležité začať s rehabilitáciou hneď – vzťah k pohybu sa formuje už u malých detí, preto mu ho doprajte čo najviac, samozrejme pod odborným dohľadom. Držanie tela u mladých resp. tieto diagnózy je tak možné úspešne ovplyvniť aj odstrániť.

Dôvody nesprávneho držania tela alebo skoliózy u mládeže je z veľkej časti podmienené školskými povinnosťami- nosenie ruksaku na jednom ramene či šesťhodinové sedenie na nepohodlnej stoličke v lavici. Rovnako moderné technológie- mobily a tablety- často krát zabraňujú vypestovaniu pozitívneho vzťahu k pohybu. Deti tak trávia čas radšej skrútení doma na gauči s tabletom v ruke ako športovými aktivitami na čerstvom vzduchu.

Najčastejšou príčinou týchto stavov je preto nedostatok pohybu a zvýšená posturálna záťaž spojená so sedavým spôsobom života a vznikom zlých pohybových návykov. Často krát je prítomné aj jednostranné preťažovanie, ktoré môže prispievať ku vzniku skoliotickej krivky chrbtice alebo jej zhoršovaniu. Hlavnou liečbou zlého držania tela je reedukácia pohybových návykov, uvoľňovanie skrátených svalov a posilňovanie svalov posturálnych.

Veľkým benefitom pre rodičov je privátny koncept fitness centier EfectFit, vďaka ktorému im fyzioterapeuti či tréneri dokážu zabezpečiť všetko podstatné pre ich deti- komfort, bezpečie a individuálny prístup.

Taktiež budeme potešení, pokiaľ prídete na úvodné cvičenia a rehabilitácie spoločne so svojimi ratolesťami. Budeme tak mať viac informácií o stave dieťaťa a zároveň vám radi ukážeme cvičenia, ktoré by bolo vhodne vykonávať aj doma. Držanie tela či skolióza tak môžu byť efektívnejšie korigované.

blog