„Neosobný“ osobný tréner vol.1

Jednoduchá otázka „Ako spoznám, že je daný osobný tréner vo fitness centre skutočne odborník?“ alebo veľká dilema „Ako si vybrať vhodného trénera, ktorý mi skutočne pomôže?“ V poslednej dobe v bratislavských fitness centrách vnímame obrovský nárast „neosobných“ osobných trénerov. Rozhodli sme sa preto pre Vás pripraviť „manuál“, aby ste sa Vy či Vaše zdravie nestali ich obeťou.

V prvom rade je v princípe jedno s akým cieľom prídete za trénerom. Prvé, čo musí vždy spraviť je sadnúť si s Vami a paradoxne nie hneď cvičiť, i keď to od neho logicky očakávame. Súčasťou prvého tréningu musí byť dôkladná anamnéza a rozhovor, kde si osobný tréner o Vás zistí kľúčové informácie, od ktorých sa následne dokáže odraziť pri tvorbe tréningového plánu. Osobný tréner by mal ďalej s Vami absolvovať testovanie pohybového aparátu. Buď využije profesionálnu diagnostiku ako je napr. FMS alebo jeho vlastnú diagnostiku vychádzajúcu z nadobudnutých vedomostí a skúseností. Je to veľmi dobrým znakom profesionality- vie, že začať trénovať bez diagnostiky je ako predpísanie liekov bez vyšetrenia lekárom. Pokiaľ sa stretnete s odborníkom na všetko, ktorý Váš zdravotný stav a stav pohybového aparátu odhadne jedným pohľadom, skúste ísť o dvere ďalej.

Ďalšími špecialistami sú tzv. električkoví tréneri- ráno v električke po ceste do práce zbúchajú jeden tréning, ktorý potom servírujú všetkým klientom celý deň. Pokiaľ cvičíte to isté, čo robil klient Vášho „neosobného“ trénera pred Vami a klient po Vás, tento univerzálny tréning pravdepodobne nebude zohľadňovať Vaše špecifické ciele. Samozrejme, ak to nie sú zrovna Vaše jednováječné dvojčatá 🙂 Tréningový proces musí byť cielený k výsledkom jednotlivého a konkrétneho klienta.

V pokračovaní tohto článku sa Vám skúsime priblížiť iných „špecialistov“ a identifikovať ďalšie znaky „neosobného“ trénera. Ostaňte naladení 🙂

blog