EfectFit

Chyby začiatočníkov alebo "Naozaj viem, čo robím?" vol.1

Na internete stále vidím články o najväčších chybách začiatočníkov, ale takmer nikde nečítam o tých naozaj významných a každý článok sa "moce" iba o tom, že si dávajú príliš malé či príliš veľké váhy. Rozhodol som sa preto napísať, čo je naozaj dôležité a čo začiatočníci často ani len netušia.

Tréner

Možno práve ty patríš k ľudom, ktorí navštívili prvýkrát posilňovňu a spýtali sa v duchu "Hm, čo teraz?" Popravde si úplne neviem predstaviť, čo sa odohráva v hlave človeka, ktorý sa zrazu objaví v posilke a netuší koľká bije. Veľa ľudí si neuvedomuje, že cvičenie (silové alebo kondičné) je určitá forma športu. Každý druh športu, či už je to hokej, futbal, dostihy, gymnastika, má svojho trénera. Nikto nezačal hrať hokej len tak, naučím sa to sám. Nikto si nesadne len tak na koňa a nezačne s ním preskakovať dvojmetrové prekážky a taktiež ani gymnasta sa nenaučil dvojité salto len tak sám doma v pivnici. A bohužiaľ, čo si málokto pripustí, nikto sa nenaučí cvičiť správne sám...

Najväčšia chyba, akú človek môže spraviť je, že začne cvičiť bez akejkoľvek konzultácie či prípravy s trénerom. Ak nemáš peniaze nazvyš, skús si aspoň našetriť na pár hodín - aj 5 lekcií s trénerom ťa môže naučiť vyvarovať sa chýb, ktoré ťa môžu stáť zdravie.

Mobilita, rozcvičenie

Raz som strávil asi hodinu času  pozorovaním ľudí, ktorí prišli cvičiť a rátal som, koľkí z nich začnú tréning nejakou formu rozcvičenia. Rozdelil by som ich na dve skupiny - prvá skupina išla na 5 minút na pás a následne cvičiť, druhá išla priamo cvičiť (prípadne si 5 krát zakrúžila hlavou a rukami). Prečo potrebujem rozcvičenie? S rozcvičkou veľmi súvisí mobilita a bohužiaľ, v tej ma takmer každý nedostatky. Každý sme iný a každý inak používame svoje telo a svaly behom dňa. Každý preto máme rozdielne poskracované, premáhané a ochabnuté svaly. A presne aj s týmto súvisí rozcvička, lebo v nej by si mal klásť väčší dôraz na spomínané partie. O diagnostike príčin hovoriť nebudem, ale môžeš si položiť nasledujúce otázky - Viem, ktoré svaly mám skrátene? Viem prečo? Viem, ako ich mám rozcvičovať?

Martin Mihálik

Prvý
tréning

Lepšie si raz zacvičiť
ako to stokrát odložiť

Prvý tréning s osobným trénerom je u nás zadarmo a bez záväzkov. Prihláste sa naň prostredníctvom formuláru, telefonicky na 0905 339 959 alebo emailom na info@efectfit.sk. Čas a termín úvodného tréningu zladíme tak, aby vyhovoval obom stranám. Tešíme sa na vás! » Čítaj viac o úvodnom tréningu. «

Komunikovať s Vami bude

Monika

0905 339 959 info@efectfit.sk po - pia 8:00-18:00