EfectFit

Bolesti krížovej chrbtice - mechanická diagnostika vol.1

V minulých častiach sme sa venovali najčastejším bolestivým stavom  chrbtice, a to krčnej a hrudnej. V ďalších častiach sa zameriame na krížovú chrbticu.

Bolesti krížov sa vyskytujú v modernej dobe u populácii bežne. Bohužiaľ, uzdravenie z jednej bolestivej epizódy neznamená pre väčšinu ľudí definitívny koniec problémov. Najčastejšie bolesti sú mechanického pôvodu spôsobené posturálnymi faktormi resp. zlým držaním tela. Bolesti môžu byť zapríčinené aj vážnejšou spinálnou patológiou. Tie sa však vyskytujú asi len u 1% pacientov. V nasledujúcich textoch sa zameriame na príčiny mechanických bolestí drieku. Vysvetlíme si,  čo prispieva k vzniku bolestí, ako postupovať pri ich nástupe a povieme si, ako im predchádzať.

Vznik bolestí si niektorí pacienti vedia spojiť s určitým pohybom - najčastejšie s predklonom, rotáciou alebo s pohybom pri dvíhaní bremena. Začiatok bolesti býva spontánny alebo pozvoľný. Pacienti si nevedia vysvetliť, prečo ich predtým zdravý chrbát začal bolieť. Pri bližšom vyšetrení vyjdú na povrch určité predispozičné faktory:

  1. Dlhodobo nesprávny sed

Ako správne sedieť, aby sa minimalizovala záťaž chrbtice?

  • zachovať driekovú lordózu
  • kolená nemať nad úrovňou bedier
  • prerušovať sed minimálne každú hodinu
  1. Strata rozsahu pohybu do extenzie, vystretia

Až 70-80% pacientov s bolesťami v drieku majú obmedzený rozsah pohybu do záklonu. Toto obmedzenie sa prejavuje najmä bolesťou pri snahe o vykonanie záklonu alebo až nemožnosťou tento pohyb vykonať. Jednou z hlavných príčin sú polohy (sed, predklon), ktoré dominujú  nášmu životnému štýlu.

Prvý
tréning

Lepšie si raz zacvičiť
ako to stokrát odložiť

Prvý tréning s osobným trénerom je u nás zadarmo a bez záväzkov. Prihláste sa naň prostredníctvom formuláru, telefonicky na 0905 339 959 alebo emailom na info@efectfit.sk. Čas a termín úvodného tréningu zladíme tak, aby vyhovoval obom stranám. Tešíme sa na vás! » Čítaj viac o úvodnom tréningu. «

Komunikovať s Vami bude

Monika

0905 339 959 info@efectfit.sk po - pia 9:00-17:00