EfectFit

Bolesti krčnej chrbtice - mechanická diagnostika vol.3

V poslednej časti série článkov o krčnej chrbtici si povieme, ako im jednoducho a efektívne predchádzať. Základom prevencie vzniku syndrómov a bolestí  je uvedomenie si nutnosti správneho držania tela.

Správne držanie tela v sede a stoji

Je napriamené držanie tela pri ktorom je hlava postavená v úrovni ramien a sú zachované fyziologické krivky chrbtice.

V stoji pri pohybe je táto poloha prítomná väčšinou automaticky. Ako nácvik tejto polohy sa skúste postaviť chrbtom k stene tak, aby sa päty, zadok, lopatky, a temeno dotýkali steny. S takýmto držaním sa potom skúste posadiť. Je to poloha na ktorú vaše telo nemusí byť zvyknuté a môže sa vám zdať nepríjemná.

Ako tréning na jeho dosiahnutie sa odporúča maximálne možné napriamenie, z ktorého povolíte asi 10%. Tento nácvik 10x zopakujte. Po jeho prevedení sa snažte pracovať v napriamení, ktoré taktiež zo začiatku povolíte o 10%.

Cvičebný program pre krčnú chrbticu

Pokiaľ  nemáte správne držanie tela resp. máte problémy s krčnou chrbticou, bude pre vás vhodné nacvičovanie retrakcie v krčnej chrbtici. Pri cvičení sa snažíte maximálne zatiahnuť hlavu medzi ramená. Cvičenie sa dá prevádzať aj v stoji pri stene ako pri nácviku správneho držania tela. Cvik skúste previesť 10-15x. Možno budete popri prevádzaní cítite napätie, bolesť v oblasti chrbtice alebo medzi lopatkami. Pokiaľ sa však nezhoršuje, prípadne je stále rovnaká a pri návrate do neutrálnej polohy sa stráca, cvičte ďalej a snažte sa dosiahnuť maximálny rozsah pohybu. Pokračujte v cvičení počas dňa každé 2-3 hodiny a snažte sa udržovať správne držanie tela.

Ak by vám ale cvik spôsoboval zhoršovanie vášho stavu, prípadne zhoršoval prenesené bolesti do hlavy alebo končatiny, v cvičení nepokračujte. Možno je pre váš stav vhodný iný pohyb alebo je ešte príliš skoro. Vhodná je konzultácia s terapeutom na určenie ďalšieho postupu.

Prvý
tréning

Lepšie si raz zacvičiť
ako to stokrát odložiť

Prvý tréning s osobným trénerom je u nás zadarmo a bez záväzkov. Prihláste sa naň prostredníctvom formuláru, telefonicky na 0905 339 959 alebo emailom na info@efectfit.sk. Čas a termín úvodného tréningu zladíme tak, aby vyhovoval obom stranám. Tešíme sa na vás! » Čítaj viac o úvodnom tréningu. «

Komunikovať s Vami bude

Monika

0905 339 959 info@efectfit.sk po - pia 9:00-17:00